Quraşdırma, istismara vermə və texniki xidmət üzrə təlimat
Batareyaları dərhal quraşdırmaq lazım deyilsə, onları qutuda saxlayın və sərin, təmiz və quru yerdə saxlayın.
Batareyaların altı ay və ya daha çox müddətə saxlanması lazımdırsa, Bölmə 3-də göstərildiyi kimi quraşdırılmadan əvvəl əlavə bir yük tələb olunur.
Qablaşdırma və yoxlama
XƏSTƏ: Batareyalar BÜTÜN DƏFƏLƏRDƏ ELEKTRİK YAŞAYIR. Batareya Terminallarını Qısaltma
Batareya yüklənməsini tranzit ziyanının aşkar əlamətləri üçün yoxlayın. Yükün məsləhət nişanında və ya fakturada göstərilən bütün əşyaların, yəni batareyalar, kabellər, kəfənlər və s. Olduğundan əmin olun.
Terminallara düşməmək üçün hər bir batareyanı qablaşdırın. Hər bir batareyanı çatlar və ya kassanın və terminalların təhrif edilməsi kimi fiziki ziyanları yoxlayın.
Batareyanın açıq dövrə terminalının gərginliyini ölçün, bunda> 2.1 volt / hüceyrə olmalıdır (6 hüceyrəli batareya üçün 12,6 volt). Hər hansı bir batareyanın aşağı olması halında, quraşdırmadan əvvəl əlavə bir yük tələb olunur.
Əlavə ödəniş
Maksimum xidmət müddətini təmin etmək üçün quraşdırmadan əvvəl əlavə bir ödəniş tələb oluna bilər. Əlavə ödəniş tətbiq edin, əgər:
Batareyalar 6 ay və ya daha çox müddətə saxlandı.
Batareyanın açıq dövrə gərginliyi bir hüceyrə üçün 2,1 volt altında.
Əlavə ödəniş aşağıdakı Cədvəllərdə göstərilən rəqəmlərə uyğun tətbiq edilməlidir.
20ºC-də UXL BATERİYALAR ÜÇÜN TƏHLÜKƏSİZDİR
STORAGE PERIOD CHARGE VOLTAGE PER CELL CHARGE TIME
NOT MORE THAN  ONE YEAR 2.245V/CELL2.28 V/CELL MORE THAN 3 DAYS2-6 DAYS
1-2 YEARS 2.28 V/CELL 3-6 DAYS
20 ºC-də EN / EN Batareyalar ÜÇÜN TƏHLÜKƏSİZDİR
NOT MORE THAN ONE YEAR 2.26 V/CELL2.31 V/CELL MORE THAN 3 DAYS2-6 DAYS
1-2 YEARS 2.31 V/CELL 3-6 DAYS
NP, NPL, SWL, FXH, REC, Yucel & UXF Batareya üçün 20ºC
NOT MORE THAN ONE YEAR 2.275 V/CELL MORE THAN 3 DAYS
1 YEAR 2.35 V/CELL 2-6 DAYS
1-2 YEARS 2.4V/CELL 2 DAYS + 2 DAYS @2.275vpc
Şarj müddəti bitdikdən sonra, batareyanın açıq dövrə gərginliyinin 2,1 volt / hücrədən yuxarı olduğunu yoxlayın.
Əvvəlcədən yoxlama siyahısı
DİQQƏT!
İnteqrasiya tutacaqları ilə təchiz olunmuş bütün batareya növləri tutacaqlarından asılmamalıdır. Tutacaqlar batareyaların quraşdırılması zamanı əllə işləməyi asanlaşdırmaq üçün hazırlanmışdır və batareyaların dayandırılması üçün daimi vasitə kimi deyil.
XƏSTƏ: Batareyalar BÜTÜN DƏFƏLƏRDƏ ELEKTRİK YAŞAYIR. Batareya Terminallarını Qısaltma.
TƏCİLİ VƏZİFƏLƏRDƏN DAXİLİ Kontaktda Batareyalara DƏYİŞMƏZ.
UPS-dakı batareyalar quru və kifayət qədər havalandırılan ərazidə, işləmə temperaturu 20 ° C ilə 25 ° C arasında olmalıdır.
DİQQƏT
Batareyanın işləmə temperaturu 25 ° C-dən çox olduqda batareyanın istismar müddətinə ciddi zərər vurur. Bölmə 5.1
Quraşdırma və əlaqə
Hər bir oksidləşmə qatını çıxarmaq üçün bütün batareya terminallarında bir tel fırçası istifadə edilməlidir. Lazım olmayan hallarda oksidləşməyən bir yağ tətbiq etmək (məsələn, Vazelin). Bununla birlikdə yaxın və ya atmosferdə aşındırıcı birləşmələr / elementlər olduğu bəzi qurğular ola bilər. Bu xüsusi hallarda oksidləşməyən bir yağ istifadə edilməsi tövsiyə olunur.
Batareya terminallarına verilən bağlayıcı bağlayıcılarda İNSULATED SPANNER istifadə edilməlidir.
Batareyaları quraşdırarkən hər hansı bir zinət əşyaları və saatları çıxarın.
Batareyaları birləşdirərkən, hər bir batareya arasında pulsuz hava sahəsi təmin edilməlidir. Tövsiyə olunan məsafə 10 mm-dir
Bir batareya alovlanmayan qazlar yarada biləcəyi üçün qığılcım yaradan heç bir şeyə yaxın yer qoymayın.
Batareya qutusu ABS qatranından hazırlanmışdır, üzvi həlledicilər və ya yapışan material olan bir atmosferə yerləşdirməyin.
BÜTÜN BƏYƏN Batareya Bağlantısı
Çox sayda batareya istifadə edildikdə, əlaqələri aşağıdakı kimi edin.
POSİTİV TƏRƏZİ
1 nömrəli batareyanın müsbət terminalını (+) şarj / yüklənmənin müsbət terminalına (+) etibarlı şəkildə bağlayın.
INTERCELL Bağlantılar
1 nömrəli batareyanın mənfi terminalını (-) 2 nömrəli batareyanın müsbət terminalına (+) etibarlı şəkildə bağlayın.
Tam sim bağlanana qədər hər bir batareya üçün bu proseduru ardıcıllıqla aparın. Qeyd: batareya çarxı və ya kubik konfiqurasiyasını yerləşdirmək üçün aralıq hüceyrə bağlayıcıları uzunluğu dəyişə bilər.
TƏCİLİ TERMINAL
Son batareyanın mənfi terminalını (-) şarj cihazının və ya yükün mənfi terminalına (-) etibarlı şəkildə bağlayın.
ÇOX BATERİ BAĞLI BAĞLI
Bölmə 4.1 və 4.2-dəki əlaqə proseduru bu tip batareya sistemindəki çoxsaylı iplərin hər biri üçün aparılmalıdır.
Bir batareya açarı və ya izolyator açarı vasitəsilə müsbət bağlama kabellərini birləşdirin.
FASTENING TERMINAL BOLTS
Aşağıdakı cədvəldə terminal qoz-fındıq və boltlar üçün tövsiyə olunan tork parametrləri göstərilir.
BATTERY BOLT DIAMETER FASTENING TORQUE  (Nm)
NP17-12 M5 2.45Nm
NP/NPL24-12
NP/NPL38-12
SWL750, 1100
NP/NPL65-12NPL130-6 M6 4.76Nm
SWL1800, SWL1850
FXH45-12FR, FXH100-12FRFXH155-12FR M6 3.9-5.4Nm
SWL2500-12 M6 4.8 Nm
EN/ENL RANGE M8 6.1Nm
NPL78-12
SWL2250, SWL3300
FXH90-12FR, FXH140-12FR,FXH185-12FR, FXH190-12FRFXH200-12FR M8 9.0-11.9Nm
NPL100-12NPL200-6 M10 16.5Nm
UXF100-12UXF150-12 M8 9.4 -14Nm
Tipik Bolt Məclisi
Typical Bolt Assembly
Şarj və istismar
Batareya sistemini bağladıqdan sonra üzən şarj gərginliyi tətbiq edilməlidir. Bu gərginlik aşağıdakı cədvəldəki rəqəmlərdən hesablana bilər (20 ° C-dəki rəqəmlər).
20 ° C-də FARİZ DƏYİŞMƏSİ VOLTAGE
BATTERY TYPE CHARGE VOLTAGE PER CELL
NP/NPL, SWL, FXH 2.275 VOLTS/CELL
EN 2.26 VOLTS/CELL
UXL 2.245 VOLTS/CELL
UXH 2.29 VOLTS/CELL
UXF 2.275 VOLTS/CELL
Batareyanın özünü boşaltmasını kompensasiya etmək və batareyanı tam doldurulmuş vəziyyətdə saxlamaq üçün bu dəyər kifayət qədər yüksək olacaqdır. Qeyd etmək lazımdır ki, şamandıra şarj gərginliyini tətbiq etdikdən sonra tam batareya gücü 72 saat ərzində mövcud olmaya bilər. Bu şarj və bərabərləşdirmə dövrü üçün imkan verir.
Temperaturun float şarj gərginliyinə və batareyanın ömrünə təsiri
Bölmə 5.0-də göstərilən şamandıra yükləmə gərginliyi 20 ° C əməliyyat temperaturuna aiddir. Digər əməliyyat temperaturu üçün aşağıdakı cədvələ baxın.
DİQQƏT: Yüksək əməliyyat temperaturu batareyanın ömrünə ciddi zərər verəcəkdir. Bu da aşağıdakı cədvəldə göstərilmişdir.
DAĞLI DƏYİŞ VƏZİFƏ VƏ BƏYATAN HƏYATDA TEMPERATURUN TƏSİRİ.
OPERATIONAL TEMPERATURE COMPENSATED
TEMPERATURE CHARGE VOLTAGE PER CELL
ºC RE/NP/ SWL/UXF UXL EN UXH
0 2.335 2.305 2.32 2.35
5 2.32 2.29 2.305 2.335
10 2.305 2.275 2.29 2.32
15 2.29 2.26 2.275 2.305
20 2.275 2.245 2.26 2.29
25 2.26 2.23 2.245 2.275
30 2.245 2.215 2.23 2.26
35 2.23 2.2 2.215 2.245
40 2.215 2.185 2.2 2.23
45 2.2 2.17 2.185 2.215
OPERATIONAL
TEMPERATURE EXPECTED BATTERY LIFE
ºC NP NPL/RE/SWL                   EN/UXL/UXF ENL
0 5 YRS 7-10 YRS 12YRS 15YRS
5 5 YRS 7-10 YRS 12YRS 15YRS
10 5 YRS 7-10 YRS 12YRS 15YRS
15 5 YRS 7-10 YRS 12YRS 15YRS
20 5 YRS 7-10 YRS 12YRS 15YRS
25 5 YRS 6-9 YRS 10YRS 10YRS
30 3 YRS 5-7 YRS 8 YRS 8 YRS
35 2 YRS 4-6YRS 6YRS 6YRS
40 1 YRS 2-3YRS 4YRS 4YRS
45 <1 YR 1-2YRS 2YRS 2YRS
* UX UXL və UXH göstərir
Kəsilmiş bir gerilim təyin etmək
Bir batareyanın boşaldılması sonunda gərginlik nominaldan aşağı düşməyə başlayacaq. Batareya sisteminin dərin boşalmasının qarşısını almaq üçün kəsilmiş bir gerilim qurulmalıdır. Bu, axıdma dərəcəsindən asılı olacaq. Tipik olaraq, axıdma dərəcəsi nə qədər yüksək olsa, kəsilmiş gərginlik daha az istifadə edilə bilər. Yaxşı bir orta kəsilmiş gərginlik 1.7 volt / hüceyrədir.
DİQQƏT: Mümkün daimi zərərin və xidmət müddətinin azaldılmasının qarşısını almaq üçün minimum kəsilmiş gərginlik 1,6 volt / hücrədir.
KOMİSSİYA VERİLƏN VERİLİR
1,2 və 3 əlavələrə baxın.
Təftiş və texniki xidmət
Batareya problemlərinin qarşısını almaq üçün yoxlama və texniki xidmət prosedurlarının tətbiq edilməsi lazımdır. Hər altı aylıq bir yoxlama ilə, zəhmət olmasa verilən gərginlik qeyd dəftərini doldurun. Bu, batareya sisteminin tarixi bir qeydində hərəkət edəcək və hər hansı bir problem sahəsini tam inkişaf etmədən əvvəl təxmin etməyə kömək edəcəkdir.
Müştəri Xidmətləri
Zəhmət olmasa 08708500314 telefon nömrəsi ilə batareya sisteminizlə bağlı suallarınız varsa Texniki İdarəmizə müraciət edin və ya veb saytımıza müraciət edin - www.yuasaeurope.com Elektron poçt ünvanı: enquiries@yuasaeurope.com

If the batteries are not to be installed immediately, keep them boxed and store in a cool, clean and dry place.
If the batteries are to be stored for six months or more they will need a supplementary charge prior to installation as outlined in Section 3.
DANGER: BATTERIES ARE ELECTRICALLY LIVE AT ALL TIMES. DO NOT SHORT CIRCUIT THE BATTERY TERMINALS
Inspect the battery consignment for obvious signs of transit damage. Ensure the consignment has all items listed on the advice note or invoice, ie batteries, cables, shrouds etc.
Unpack each battery taking care not to drop on the terminals. Inspect each battery for physical damage such as cracks or distortion of the case and terminals.
Measure the battery open circuit terminal voltage which should be > 2.1 volts/cell (12.6 volts for a 6 cell battery). If any batteries are lower they will need a supplementary charge prior to installation.
To ensure maximum service life a supplementary charge may be required prior to installation. Apply a supplementary charge if:
A supplementary charge should be applied in accordance with figures shown in Tables below.
SUPPLEMENTARY CHARGE FOR THE UXL BATTERIES at 20ºC
| STORAGE PERIOD | CHARGE VOLTAGE PER CELL | CHARGE TIME |
| NOT MORE THAN ONE YEAR | 2.245V/CELL2.28 V/CELL | MORE THAN 3 DAYS2-6 DAYS |
| 1-2 YEARS | 2.28 V/CELL | 3-6 DAYS |
SUPPLEMENTARY CHARGE FOR THE EN/ENL BATTERIES at 20ºC
| NOT MORE THAN ONE YEAR | 2.26 V/CELL2.31 V/CELL | MORE THAN 3 DAYS2-6 DAYS |
| 1-2 YEARS | 2.31 V/CELL | 3-6 DAYS |
SUPPLEMENTARY CHARGE FOR NP, NPL, SWL, FXH, REC, Yucel & UXF BATTERY at 20ºC
| STORAGE PERIOD | CHARGE VOLTAGE PER CELL | CHARGE TIME | |
| NOT MORE THAN ONE YEAR | 2.275 V/CELL | MORE THAN 3 DAYS | |
| 1 YEAR | 2.35 V/CELL | 2-6 DAYS | |
| 1-2 YEARS | 2.4V/CELL | 2 DAYS + 2 DAYS @2.275vpc |
After the charge period, check that the battery open circuit voltage is above 2.1 volts/cell.
WARNING!
All battery types supplied with integral handles must not be installed suspended from their handles. The handles are designed to facilitate manual handling during the installation of the batteries and not as a permanent means of suspension of the batteries.
DANGER: BATTERIES ARE ELECTRICALLY LIVE AT ALL TIMES. DO NOT SHORT CIRCUIT THE BATTERY TERMINALS.
UNDER NO CIRCUMSTANCES SHOULD BATTERIES BE CHARGED IN A SEALED CONTAINER.
The batteries in the UPS should be installed in a dry and adequately ventilated area, with an operational temperature of between 20°C and 25°C.
CAUTION
Battery operational temperature over 25°C will have a severe detrimental effect on battery service life, see Table in Section 5.1
A wire brush should be used on all battery terminals to remove any oxidation layers. Application of a non oxidising grease (such as Vaseline) in not necessary. However there may be some installations where there are corrosive compounds/elements nearby or in the atmosphere. In these special cases it is recommended that a non oxidising grease is used.
When fastening connectors provided to battery terminals an INSULATED SPANNER must be used.
When installing batteries remove any jewellery and watches.
When connecting the batteries, free air space must be provided between each battery. The recommended distance is 10mm
Since a battery may generate ignitable gases, do not install close to any items that produce sparks.
The battery case is made from ABS resin, do not place in an atmosphere with organic solvents or adhesive material.
SINGLE STRING BATTERY CONNECTION
When multiple numbers of batteries are being used, make connections as follows.
POSITIVE TERMINATION
Connect positive terminal (+) of battery No.1 securely to the positive terminal (+) of the charger/load.
INTERCELL CONNECTIONS
Connect the negative terminal (-) of battery No.1 securely to the positive terminal (+) of battery No. 2.
Following this procedure for each battery in sequence until the full string is connected. Note, the inter cell connectors may vary in length to accommodate the battery rack or cubicle configurations.
NEGATIVE TERMINAL
Connect the negative terminal (-) of the final battery securely to the negative terminal (-) of the charger or load.
MULTIPLE STRING BATTERY CONNECTION
The connection procedure in Section 4.1 and 4.2 should be followed for each of the multiple strings in this type of battery system.
Connect the positive termination cables together through a battery breaker or isolator switch.
FASTENING TERMINAL BOLTS
The following table shows the recommended torque settings for terminal nuts and bolts.
| BATTERY | BOLT DIAMETER | FASTENING TORQUE (Nm) |
| NP17-12 | M5 | 2.45Nm |
| NP/NPL24-12 | ||
| NP/NPL38-12 | ||
| SWL750, 1100 | ||
| NP/NPL65-12NPL130-6 | M6 | 4.76Nm |
| SWL1800, SWL1850 | ||
| FXH45-12FR, FXH100-12FRFXH155-12FR | M6 | 3.9-5.4Nm |
| SWL2500-12 | M6 | 4.8 Nm |
| EN/ENL RANGE | M8 | 6.1Nm |
| NPL78-12 | ||
| SWL2250, SWL3300 | ||
| FXH90-12FR, FXH140-12FR,FXH185-12FR, FXH190-12FRFXH200-12FR | M8 | 9.0-11.9Nm |
| NPL100-12NPL200-6 | M10 | 16.5Nm |
| UXF100-12UXF150-12 | M8 | 9.4 -14Nm |
After connecting the battery system a float charge voltage needs to be applied. This voltage may be calculated from the figures in the table below (figures at 20°C ).
FLOAT CHARGE VOLTAGE AT 20°C
| BATTERY TYPE | CHARGE VOLTAGE PER CELL |
| NP/NPL, SWL, FXH | 2.275 VOLTS/CELL |
| EN | 2.26 VOLTS/CELL |
| UXL | 2.245 VOLTS/CELL |
| UXH | 2.29 VOLTS/CELL |
| UXF | 2.275 VOLTS/CELL |
This value will be high enough to compensate for the battery’s self discharge and keep the battery in a fully charged condition. It should be noted that after applying the float charge voltage, full battery capacity may not be available for 72 hours. This is allowing for a charging and equalisation period.
The float charge voltage stated in Section 5.0 relates to an operational temperature of 20°C. For other operational temperatures see the table below.
CAUTION: High operational temperature will have a severely detrimental effect on the battery life. This is also shown in the table below.
EFFECT OF TEMPERATURE ON FLOAT CHARGE VOLTAGE AND BATTERY LIFE.
| OPERATIONAL | TEMPERATURE COMPENSATED | |||
| TEMPERATURE | CHARGE VOLTAGE PER CELL | |||
| ºC | RE/NP/ SWL/UXF | UXL | EN | UXH |
| 0 | 2.335 | 2.305 | 2.32 | 2.35 |
| 5 | 2.32 | 2.29 | 2.305 | 2.335 |
| 10 | 2.305 | 2.275 | 2.29 | 2.32 |
| 15 | 2.29 | 2.26 | 2.275 | 2.305 |
| 20 | 2.275 | 2.245 | 2.26 | 2.29 |
| 25 | 2.26 | 2.23 | 2.245 | 2.275 |
| 30 | 2.245 | 2.215 | 2.23 | 2.26 |
| 35 | 2.23 | 2.2 | 2.215 | 2.245 |
| 40 | 2.215 | 2.185 | 2.2 | 2.23 |
| 45 | 2.2 | 2.17 | 2.185 | 2.215 |
| OPERATIONAL | ||||
| TEMPERATURE | EXPECTED BATTERY LIFE | |||
| ºC | NP | NPL/RE/SWL | EN/UXL/UXF | ENL |
| 0 | 5 YRS | 7-10 YRS | 12YRS | 15YRS |
| 5 | 5 YRS | 7-10 YRS | 12YRS | 15YRS |
| 10 | 5 YRS | 7-10 YRS | 12YRS | 15YRS |
| 15 | 5 YRS | 7-10 YRS | 12YRS | 15YRS |
| 20 | 5 YRS | 7-10 YRS | 12YRS | 15YRS |
| 25 | 5 YRS | 6-9 YRS | 10YRS | 10YRS |
| 30 | 3 YRS | 5-7 YRS | 8 YRS | 8 YRS |
| 35 | 2 YRS | 4-6YRS | 6YRS | 6YRS |
| 40 | 1 YRS | 2-3YRS | 4YRS | 4YRS |
| 45 | <1 YR | 1-2YRS | 2YRS | 2YRS |
*UX denotes UXL and UXH
Towards the end of a battery discharge the voltage will begin to fall below its nominal value. To prevent deep discharging the battery system a cut off voltage needs to be set. This will depend on the discharge rate. Typically the higher the discharge rate the lower the cut off voltage can be used. A good average cut off voltage is 1.7 volts/cell.
CAUTION: The minimum cut off voltage is 1.6 volts/cell to prevent possible permanent damage and reduction of service life.
COMMISSIONING LOG SHEETS
See appendixes 1,2 & 3.
To prevent battery problems the inspection and maintenance procedures outlined need to be implemented. With each six month inspection, please complete the voltage log sheet provided. This will act at a historical record of the battery system and will help foresee any problem areas before they fully develop.
Please contact our Technical Department if you have any queries concerning your battery system on telephone number 08708500314 or visit our website – www.yuasaeurope.com E-mail address: enquiries@yuasaeurope.com