Asudə Batareyaları Anlamaq
Bir elektrik şəbəkəsinə qoşulmadıqda, bir karvan və ya motorvomdakı 12V avadanlıq istirahət batareyasına güvənir. İstirahət batareyaları texnologiyası, standart avtomobillər batareyaları texnologiyasından fərqlənir, çünki karvanlarda və motoromlarda çox rast gəlinən yük və istifadə nümunələri ilə işləmək üçün optimallaşdırılmışdır.
Standart Başlanğıc Batareyalar
Standart bir başlanğıc batareyası, bir mühərriki çevirmək üçün yüksək bir cərəyan cərəyanı istehsal etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur, adətən 1200 atm / -dən çox -30 ° C-ə qədər olan bir temperatur. Bu, mühərrikin mexaniki və istilik müqavimətini dəf etmək üçün lazımdır və mühərrik dizaynından və dayanma istiliyindən asılı olaraq 1000A-a qədər əyilmə cərəyanı tələb olunur. Vasitə alternatoru mühərrik işləyərkən itirilmiş batareya gücünü tez bir zamanda doldurur. Standart qurğuşun turşusu başlanğıc batareyaları standart başlanğıc olmayan nəqliyyat vasitələri üçün nəzərdə tutulmuşdur və əsasən kalsium şəbəkəsi texnologiyasına (aşağı su itkisi texnologiyası) əsaslanır. Bu batareyaların dizaynı dayanıqlıqdan daha çox başlanğıc qabiliyyətinə daha çox diqqət yetirir, burada plitələrin sayı və boşqab səthinin sahəsi tsiklik dayanıqlığa deyil, yüksək əyilmə qabiliyyətini təmin etmək üçün optimallaşdırılmışdır. Bu bazarda keyfiyyətsiz aşağı qiymətli batareyalar 100% DOD (axıdılma dərinliyi) səviyyəsində 3 dövrdən az, yəni tam boşaldılmış tsikllər və 50% DOD'un istirahət bazarı tələbi ilə müqayisədə ümumilikdə 20 dövrədən az olduğu göstərilmişdir. Əsas avtomobil batareyaları, 100% DOD-da 20-30 dövr və 50% DOD-da 70-dən çox dövrə davam edir. Nəticədə standart qurğuşun turşusu başlanğıc batareyaları istirahət bazarında ümumi olan tsiklik tələblərə uyğun deyil.
İstirahət Batareyaları
Normal bir başlanğıc batareyasından fərqli olaraq, istirahət batareyası uzun bir müddət ərzində davamlı bir cərəyan təmin etməlidir və istifadəçi onun Gərginlik səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə aşağı düşdüyünü bilənə qədər nadir hallarda doldurulur. Bu nöqtədə doldurulma təmin edilməlidir. Uzun müddət boşaldılmış vəziyyətdə qaldıqda və ya batareyanı həddən artıq boşaldılmış vəziyyətə gətirən bir yüklə bağlı qaldıqda, bir batareya əvvəlki vəziyyətini bərpa etmir. Bu şərtlər batareyanı əlçatmaz hala gətirəcək yumşaq şortların meydana gəlməsinə səbəb ola bilər.
Batareyanın 50% şarj vəziyyətində əldə edə biləcəyi dövrlərin sayını göstərməklə istirahət batareyaları satmaq ümumi praktikadır. Dizaynla, bir batareyanın verdiyi dövrlərin sayının artması (başlanğıc qabiliyyəti deyil, ömrü və dayanıqlığı) aşağıdakıları əhatə edir:
• Plitələrin qurulması zamanı ümumiyyətlə daha yüksək sıxlıqlı aktiv materialdan istifadə edərək daha çox qurğuşun əlavə edin
• Hüceyrə paketlərini daha yüksək təzyiq altında işlətmək üçün hazırlanmış bahalı materiallardan istifadə (plitələr arasında turşu saxlayarkən)
Adi qurğuşun turşusu boşaltma batareyaları orta səviyyəli tətbiqlərə giriş səviyyəsinin tələblərinə cavab verir. Tətbiqə əsasən 70 ilə 360 dövründən @ 50% DOD davamlılıq aralığı yaygındır. İstirahət bazarına bənzər tələblərə cavab verən mikro hibrid avtomobil texnologiyası sahəsindəki son investisiya və inkişaf ənənəvi istirahət batareyalarının davamlılığını artırdı.
Yuasa asudə vaxtına baxın
Yeni Texnologiyalar
EFB Texnologiyası (Orta Range)
İnkişaf etmiş Daşqın Batareyası (EFB) texnologiyası bazara yeni bir girişdir, ilk növbədə nəqliyyat vasitələrinin istehsalçılarına giriş səviyyəsinin başlanğıc dayanacaqlarında emissiyalara nəzarət tələblərinə cavab vermək üçün təqdim olunur. Tipik vasitə istehsalçısı standartları bu batareyaların 100% DOD-da 50-60 dövrlə əlaqəli olan 50% DOD-da 200-dən çox dövrə yaşamasını tələb edir. Bu, EFB batareyalarını müəyyən dərəcədə tsiklik dayanıqlığın tələb olunduğu orta səviyyəli istirahət tələblərinə uyğun edir.
Yuasa YBX7000 üçündür
AGM (Ağır Vəziyyətdən Orta Aralıq)
Avtomobil bazarında, Absorbed Glass Mat (AGM) texnologiyasından istifadə edən yüksək səviyyəli başlanğıc-nəqliyyat vasitələrinin satış həcmində artım müşahidə olunur və bu, bazar bazarı tətbiqləri üçün miqyas və qiymət üstünlüklərinə səbəb olur. Ənənəvi olaraq, bu texnologiya sənaye və yüksək performanslı motosikl batareyaları bazarı ilə məhdudlaşdı. Yaxşı keyfiyyətli AGM avtomobil batareyaları, tez-tez işləyən karvan hərəkətçiləri kimi daha ağır vəzifə tsiklik tətbiqlərinə də uyğundur.
Ümumiyyətlə, AGM batareyaları ənənəvi poli-etilen ayırıcıları əvəzinə təmiz şüşə, yüksək sıxılmış qabaqcıl mat ilə qurulur. Batareya hüceyrə paketləri istehsalı zamanı hər bir plaka arasında yerləşdirilir. Daha yüksək paket sıxılma şərti batareya növlərindən fərqli olaraq batareyanı tamamilə pulsuz saxlayaraq həyat və qazın rekombinasiyasının səmərəliliyini artırır.
Bu texnologiyanın inkişafı məhsulların dayanıqlığına dair daha bir addım təklif etdi, bu da çox yüksək emissiyaları olan avtomobil istehsalçılarına alternatoru daha uzun müddət söndürməyə imkan verir, beləliklə batareyaları daha dərin doldurur və həmçinin sürətlənməyə kömək edir (güc / passiv artırma texnologiyası). Batareyalar daha az şarj vəziyyətində işləmək üçün daha yaxşı işlənmişdir, bu da aşağı şarj vəziyyətində işləyən adi batareyalarda daha çox yayılmış olan korroziyanın təsirini azaldır. Tipik vasitə istehsalçısı standartlarında bu batareyaların 50% DOD-da 360-dan çox dövrə əldə etməsi tələb olunur, bu da 100% DOD-da 100-120 dövrə ilə əlaqələndirilir.
Yuasa YBX9000 üçündür
Doğru istirahət batareyasını seçmək
Bu mülahizələr ya müştərinin ya uzunmüddətli etibarlılığı təmin etməyəcəyi ucuz qiymətə atılan batareya, ya da bir çox xidmət mövsümünü təmin edəcək daha möhkəm bir məhsul üçün qərar verilməsinə səbəb olur. Bundan əlavə, tələb olunan dayanıqlıq səviyyəsinə diqqət yetirilməlidir, məsələn, aşağı dayanıqlılıq variantları yalnız işıqlandırma üçün ən uyğun olan bir karvan mover üçün yüksək davamlılıq seçimi ən yaxşısıdır.
Yaxşı bir istirahət batareyası, təkrarlanan dövrlər və bəzi məhdud həddindən artıq axıdma xidməti sui-istifadə həyatı üçün dizaynı optimallaşdıran bir şəkildə qurulmuşdur. Əsas qurğuşun turşusu batareyası kimyasının bəzi məhdudiyyətlərini aradan qaldırmaq olmaz, lakin xidmətdə həddindən artıq axıdmanın zərərli təsirlərini minimuma endirmək üçün müəyyən dizayn qaydaları və xüsusi əlavələr istifadə olunur. Daha ciddi vəzifə dövrü olan digər texnologiyalar dartma və yarı dartma bazarlarında satılır, lakin normal istirahət istifadəsinə əsaslanaraq bahalı bir həll olmağa meyllidirlər.
Yarım dartma və dartma tipli batareyalar adətən təkrar dərin boşalma velosipedi üçün hazırlanmış daha yüksək sıxlıq qalın plaka və ya boru texnologiyasından istifadə edirlər. Bu texnologiya bahalı və ümumiyyətlə istirahət bazarı üçün münasib qiymət aralığından kənarda qalmağa meyllidir. Bu tip batareyanın 50% DOD-da 1000 dövrəyə çatması adi haldır, lakin çəki və dəyəri istirahət və karvan bazarlarının hazırkı (mütəxəssis olmayan) ərazilərində yüksək həcmdə qəbul edilməsinə ciddi məhdudiyyət hesab olunur.

Unless connected to a mains electricity supply, the 12V equipment in a caravan or motorhome relies on a leisure battery. Leisure battery technology differs from standard car battery technology as it is optimised to handle the loads and patterns of use that are common in caravans and motorhomes.
A standard starter battery is designed to produce a high peak current to turn an engine over, typically over 1200rpm down to a temperature of -30°C. This is necessary to overcome the mechanical and thermal resistance of the engine, and depending on the engine design and standing temperature, requires cranking current up to 1000A. The vehicle alternator quickly replenishes lost battery capacity when the engine is running. Standard lead acid starter batteries are designed for standard non start-stop vehicles and are mostly based on calcium grid technology (low water loss technology). The design of these batteries focuses more on start-ability than durability, where plate count and plate surface area are optimised to provide high cranking capability, rather than cyclic durability. Poor quality low cost batteries in this market have been shown to last less than 3 cycles at 100% DOD (Depth of Discharge), i.e. fully discharged cycles, and typically less than20 cycles when compared to the leisure market requirement of 50% DOD. Mainstream automotive batteries tend to last 20-30 cycles at 100% DOD and more than 70cycles at 50% DOD. As a result, standard lead acid starter batteries are not suitable for the cyclic demands that are common to the leisure market.
In contrast to a standard starter battery, a leisure battery has to provide a steady flow of current over a prolonged period and seldom gets recharged until the user recognises that’s its Voltage level has substantially fallen. At this point, a recharge must be provided. If left for a long period in a discharged state, or left connected to a load which forces the battery into an over discharged state, a battery will not regain its former condition. These conditions can lead to the formation of soft shorts which will render the battery unserviceable.
It is general practice to market leisure batteries with some indication of the number of cycles that the battery can achieve at 50% state of charge. By design, increasing the number of cycles given by a battery (life and durability, rather than start-ability) involves the following:
• Adding more lead, generally using higher density active material during plate construction
• Using expensive materials designed to operate the cell packs at a higher pressure (whilst maintaining acid between the plates)
Conventional lead acid leisure batteries are considered to meet the demands of entry level to mid-range applications. Subject to the application, a durability range of 70 to 360 cycles @ 50% DOD is common. Recent investment and developments in micro hybrid automotive technology, which bears similar requirements to the leisure market, has resulted in improved conventional leisure battery durability.
EFB Technology (Mid-Range)
Enhanced Flooded Battery (EFB) technology is a recent addition to the market, introduced primarily to aid vehicle manufacturers in meeting emissions control requirements in entry level start-stop vehicles. Typical vehicle manufacturer standards require that these batteries survive more than 200 cycles at 50% DOD which correlates to 50-60 cycles at 100% DOD. This makes EFB batteries suitable for mid-range leisure requirements where some degree of cyclic durability is required.
AGM (Mid-Range to Heavy Duty)
The automotive market has seen an increased volume of sales of high end start-stop vehicles that employ Absorbed Glass Mat (AGM) technology and this has resulted in benefits of scale and pricing for leisure market applications. Traditionally, this technology was confined to the industrial and high performance motorcycle battery market. Good quality AGM automotive batteries are also suited to heavier duty cyclic applications, such as frequently operated caravan movers.
Generally, AGM batteries are constructed with a pure glass highly compressed advanced mat, instead of traditional poly-ethylene separators. This is placed between each plate during the manufacture of battery cell packs. Higher pack compression improves the life and gas recombination efficiency, making the battery completely maintenance free, unlike conventional battery types.
The advent of this technology offered a further step in product durability allowing vehicle manufacturers with very high emissions to typically switch off the alternator for longer, thereby deeper discharging the batteries and also using the battery power to assist acceleration (power/passive boost technology). The batteries are better engineered to operate in lower states of charge, which reduces the effect of corrosion to the grids which is more prevalent in conventional batteries operating in low states of charge. Typical vehicle manufacturer standards require these batteries to achieve more than 360 cycles at 50% DOD, which correlates to 100-120 cycles at 100% DOD.
These considerations lead to a decision to be made by the customer for either a low cost throw-away battery, which is unlikely to provide long-term reliability, or a more robust product that will provide multiple seasons of service. Furthermore, consideration must be given to the level of durability required, for example, a high durability option is best suited for a caravan mover, where low durability options are best suited to powering lighting alone.
A good leisure battery is constructed in a way that optimises the design for a life of repeated cycles and some limited over-discharge service abuse. Some of the limitations of basic lead acid battery chemistry cannot be overcome, but certain design rules and special additives are used to minimise the damaging effects of over-discharge in service. Others technologies with more severe duty cycles are sold in the traction and semi traction markets, but based on normal leisure usage, tend to be an expensive solution.
Semi-traction and traction type batteries typically use higher density thick plate or tubular technology designed for repeated deep discharge cycling. This technology tends to be expensive and out of the reasonable price range for the leisure market in general. It is common for this type of battery to achieve up to 1000 cycles at 50% DOD, but weight and cost are considered a serious limitation for high volume adoption in the current (non-specialist) areas of the leisure and caravan markets.